Açlık sınırı 1020 lira

05 Eyl 2013
Türk-İş tarafından, her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının 2013 Ağustos ayı sonuçları açıklandı.
 
Buna göre, 4 kişilik bir ailenin yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1020 lira oldu. Gıda harcamasıyla birlikte yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.322 lira olarak hesaplandı. Araştırmaya göre tek bir işçi için hesaplanan yaşam maliyeti 1,138 lira oldu.
 
Araştırma, kişinin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gerekli gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamalarının toplamından oluşuyor. Araştırmada gıda harcamaları 'açlık sınırı', diğer zorunlu harcamalar ise 'yoksulluk sınırı' olarak değerlendiriliyor.
 
Açlık ve yoksulluk sınırı araştırması, Türk-İş tarafından 26 yıldır, her ay çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla yapılıyor.
 
 
 
paylaş