Türk-İş Başkanı Kumlu istifa etti

02 Eyl 2013

Aylardır istifa edeceği ya da Türk-İş'in Olağanüstü Kongreye gideceği söylentileri arasında Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu bugün (2 Eylül) istifa etti.   Yönetimi boyunca pasif bir tutum takınan, hükümetin güvenceli çalışmadan kıdem tazminatına, taşeron sisteminden sosyal sağlık sistemine, işçi haklarını bir bir tırpanlamasına rağmen kapsamlı hiçbir grev ve eylem yapmayan ülkenin en büyük işçi konfederasyonu umarız daha etkin bir yönetim belirler.

Mustafa Kumlu'nun istifasını açıkladığı metni siz okuyucularımızla paylaşıyoruz. “2011 yılında yapılan Türk-İş Genel Kurulu’nun hemen ardından, Türk-İş yönetiminde başlatılan huzursuzluk, zaman içinde giderilemeyecek bir noktaya getirilmiş veTürk-İş’e zarar verir hâle gelmiştir.   Türk-İş topluluğu içinde şube yöneticiliğinden genel başkanlığa kadar her kademede otuz altı yıl emek vermiş bir sendikacı olarak Türk-İş’in yüksek çıkarları benim için önemlidir. Verdiğim bu önem gereği, Yönetim Kurulu içinde yaşanan problemlerin aşılmasındaki en önemli görevin bana ait olduğu inancını taşıyor, bu temenniyle Türk-İş Genel Başkanlığı’ndan istifa ediyorum.

Beni Türk-İş Yönetim Kurulu’na 1999 yılında Genel Mali Sekreter; 2003 yılında Genel Sekreter; 2007 ve 2011 yıllarında Genel Başkanlığa seçen ve hiçbir kararımızda ve eylemliliğimizde yalnız bırakmayan Türk-İş topluluğuna teşekkür ediyorum. Verdiğimiz mücadele ve eylemlilikte birlikte olduğumuz emek ve meslek örgütleri ile eylemlerimize destek olan halkımıza teşekkürü bir borç biliyorum.”  

paylaş