Sırrı Süreyya Önder'den Merdan Yanardağ'a destek

27 Ağu 2013
Sırrı Süreyya Önder, Ergenekon davasında Merdan Yanardağ için verilen kararın politik olduğunu söyleyerek “Merdan, bu ülkenin en omurgalı aydın ve muhaliflerinden birisidir” dedi.
 
Ergenekon davasından 10 yıl 6 ay hapis cezası verilen ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Merdan Yanardağ'ın eski çalışma arkadaşı ve yakın dostu olduğunu söyleyen BDP'li Önder, “Merdan'la ilgili verilen kararı politik ve hasmane bir yaklaşım olarak görüyorum. Bunun Yargıtay aşamasında açıklığa kavuşmasını umuyor ve diliyorum ama buna dair umudum son derece zayıf. Merdan benim arkadaşım ve beraber çalıştım. O bu ülkenin en omurgalı aydın ve muhaliflerinden birisidir. Sadece bir aydın duruşuyla da sınırlı değildir. Ülkenin sorunlarına dönük ciddi bir perspektif geliştirme çabası içerisinde olan da bir kardeşimiz. Yargının siyasallaşması ve siyasetin yargısallaşması bu tür kararların yaygınlaşmasına, neredeyse istisna olmasına yol açtı. Geçecektir bugünler” dedi.
 
BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, “Ergenekon davası Türkiye'de önemli bir fırsat olabilirdi. Özellikle 90'lı yıllarda yaşanan savaş suçlarının ortaya çıkarılması, Türkiye'nin aydınlık geleceğe kavuşması için geçmişteki karanlıklarla hesaplaşması olabilirdi... Bazı gazetecileri ve kesimleri de içine alarak, başka bir noktaya çekildi. Siz adaleti gerçek anlamda sağlamazsanız, suçluyu ve suçsuzu ayırt edemezseniz. Gerçek anlamda bu, kafa karışıklığına neden olur. Bu dava da bilerek bu hale getirildi. Ergenekon davası Türkiye'de yargı açısından iyi bir sınav olmadı” diyerek Merdan Yanardağ'a verilen cezayı kınadı.
 
 
 
paylaş