Çeteler kolkola

12 Ağu 2013

Hür Suriye Ordusu Komutanı Selim İdris, El-Kaide bağlantılı grupların Lazkiye’de düzenlediği saldırılara kendilerinin de katıldığını açıkladı.

Selim İdris, bir internet sitesi aracılığıyla yayımlanan demecinde Nusra Cephesi, Irak Şam İslam Devleti adlı El-Kaide bağlantılı gruplarla Ahraru’ş Şam grubunun Sahil Cephesi adıyla oluşturduğu koalisyonda kendilerinin de yer aldığını söyledi.

Selim İdris Lazkiye'ye ziyaret sebebini “Lazkiye'de Sahil Cephesindeki gerçek başarıları ve önemli zaferleri gözlemlemek ve operasyonları durdurduğumuza, taburlarımızı geri çektiğimize dair yapılan yalan haberlere cevap vermek amacıyla geldim. Buradan herkese demek isterim ki tam aksine Genelkurmay Başkanlığımız Sahil Cephesi liderliği ile tamamen koordinasyon hâlindedir, Sahil Cephesi komutası ile operasyonlara ittifak hâlinde devam edecektir” diyerek açıkladı.

Lazkiye kırsalındaki bir sonraki adımın “operasyonlara devam edip başarıları geliştirmek” olduğunu belirten İdris, “Sahil Cephesi’ne elinizdeki mühimmattan yardımlar gönderecek misiniz?” sorusuna da şu cevabı verdi: “Kesinlikle. Sahil Cephesi komutası bunu biliyor ve biz onlarla sürekli bir iletişim hâlindeyiz; ama tekrar belirtmek isterim bize ulaşan mühimmat çok az, yetmiyor. Ancak elimizdekileri dağıtmaya ve önümüzdeki aşamada arttırarak takdim etmeye devam edeceğiz. Cephede savaşan kardeşlerimize operasyonlara devam edebilmeleri için gereken mühimmatı fazlası ile göndermemiz gerektiğini gösteriyor.”

Selim İdris, İngiltere Başbakanı David Cameron’un Suriye’deki isyancıları silahlandırma yönündeki tutumundan geri adım atması üzerine yaptığı açıklamada, “Bu karar bizi, ölelim diye yalnız bırakmaktadır” demişti.

Kaynak: Yakın Doğu Haber

paylaş