HDK Rojava için bugün Taksim'de olacak

02 Ağu 2013

Halkların Demokratik Kongresi HDK, Rojava'da yaşanan son gelişmeler ve cihatçı grupların bölgedeki Kürtlere karşı artan saldırılarına karşı bu akşam (2 Ağustos) Galatasaray Meydanında bir eylem düzenleyeceğini duyurdu.

HDK İstanbul Meclisi adına yapılan yazılı açıklamada “AKP’nin desteklediği, silah verdiği, lojistik sağladığı, TC kimliği verdiği El Kaide bağlantılı çeteler Halep’in Sefire ilçesine bağlı Tel Aran ve Tel Hasıl beldelerinde yaşayan Kürtlere saldırıyor. İlk belirlemelere göre çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 50 Kürt katledildi. 350 sivil de kaçırıldı” denildi.

Camilerden Kürtlerin malı ve namusu helaldir anonsları yapılıyor Açıklama cihatçı çetelerin El Kaide bağlantısına vurgu yaparken “Çeteler tarafından Tel Aran ve Tel Hasıl’daki camilerden aralıksız olarak 'Kürtlerin malı ve namusu helaldir' çağrıları yaptırılıyor. Tel Aran ve Tel Hasıl beldeleri ile çevresindeki köylerde yaşayan 40 bin dolayında Kürt tehdit altında. Bu katliama sessiz kalmayacağız" diye noktalanıyor.

HDK'lılar Rojava için bugün saat 19.00'da Galatasaray Lisesi önünde buluşacaklar.

 

 

paylaş