AB kararı 6 ayda bir gözden geçirecek

24 Tem 2013
Hizbullah’ın yer aldığı Lübnan hükümetiyle işbirliğini sürdüreceklerini açıkladı.
 
Lübnan’dan yayın yapan Şarku’l Cedid’in haberine göre Avrupa Birliği’nin Lübnan Büyükelçisi Angelina Eichhorst, AB’nin Hizbullah’ın askeri kanadını terör örgütü listesine almasına değinerek AB’nin bu tür kararları her 6 ayda bir gözden geçirdiğini söyledi.
 
Hizbullah’ın yer alacağı yeni Lübnan hükümetiyle işbirliğini sürdüreceklerini belirten Angelina Eichhorst, Lübnan’daki siyasi grupların diyaloguna ve Lübnan istikrarına önem verdiklerini söyledi.
 
Angelina Eichhorst, Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur’un AB kararını “aceleci” diye nitelediğinin hatırlatılması üzerine, AB’nin bu kararı 6 ayda bir gözden geçireceğini söyledi.
 
Lübnan’daki tüm gruplarla derin ilişkilere sahip olduklarını belirten Angelina Eichhorst, UNIFIL’in de Lübnan’daki tüm gruplarla yapılan koordinasyon çerçevesinde faaliyetlerini sürdüreceğini söyledi.
 
AB’nin daha önceki Lübnan hükümetleriyle olduğu gibi Temmam Selam hükümetiyle de işbirliği yapacağını belirten Angelina Eichhorst, “Temamm Selam hükümetinde Hizbullah’ın da yer alması durumu değiştirmez, biz bu partinin siyasi kanadı ile askeri kanadı arasında ayrım yapıyoruz. Biz, şahıslardan söz etmiyoruz, askeri kanattan söz ediyoruz” dedi.
 
AB, geçen hafta Lübnan Hizbullah’ını terör örgütü ilan etmişti. Lübnan Hükümeti ve Suriyeli yetkililer karara tepki göstermişlerdi.
 
Kaynak: Yakın Doğu Haber
 
 
paylaş