Lübnan, AB’nin Hizbullah kararını aceleci buldu

23 Tem 2013
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, AB’nin Hizbullah’ın askeri kanadını terör örgütleri listesine alma kararını gözden geçirmesini istedi.
 
Fransız haber ajansının bildirdiğine göre Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Avrupa Birliği’nin Hizbullah’ın askeri kanadını terör örgütleri listesine almasını aceleci bir karar olarak niteledi.
Lübnan Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Süleyman’ın Avrupa Birliği’nin Lübnan’ın istikrarına verdiği öneme dikkat çekerek Hizbullah’la ilgili verilen aceleci kararın yeniden gözden geçirilmesini umduğu ifade edildi.
 
Hizbullah’ın terör örgütleri listesine alınması konusunda daha önce uzlaşmaya varamayan AB, Amerika ve İsrail’den yapılan baskılar sonucu bugün Hizbullah’ın askeri kanadını terör örgütleri listesine alma kararı verdi.
 
Daha önce de Neşra haber ajansının haberine göre, Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur, AB’den Lübnan’la ilişkileri kötü etkileyecek bu karara karşı direnmesini beklediklerini; ancak AB’nin aceleci davrandığını söylemişti.
 
Dışişleri Bakanı Adnan Mansur, Lübnan hükümetinin bu karara verilecek cevabın şeklini belirlemek için çalıştığını söylemiş, “Peki AB gelecekte Hizbullah’ın yer alacağı bir Lübnan hükümetini kabul edecek mi? AB, adımını bununla sınırlı mu tutacak yoksa başka adımlar da atacak mı?” demişti.
 
 
Kaynak: Yakın Doğu Haber
 
 
paylaş