Suriye’de çetelere ait kimyasal silah deposu

09 Tem 2013

Suriye’nin BM’deki Temsilcisi Beşşar Caferi, silahlı çetelerin kimyasal silah depoladığını açıkladı.

Suriye’nin BM Temsilcisi Beşşar Caferi, BM toplantısında, güvenlik güçlerinin dün (8 Temmuz) Banyas kentinde 281 varil ölümcül tehlikeli kimyasal madde dolu varil ele geçirdiğini söyledi.

Ele geçirilen 89 varilde polietilen Glikol, 67 varilde monoetilen glikol, 25 varilde monoetenol, 8 varilde dietanolamin, 42 varilde trietanolamin ele geçirildiğini belirten Caferi, bu kimyasal maddelerin bir kenti yok etmeye yeterli olduğunu söyledi.

Bu kimyasal maddelerin silahlı çetelerin hâkim olduğu bir bölgedeki gizli depoda ele geçirildiğini belirten Beşşar Caferi, konuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü söyledi.

Beşşar Caferi, “Türk yetkililer de beklenmedik bir şekilde 2 kilo sarin gazı bulunduran 200 El Kaide militanını yakaladıklarını açıkladılar” dedi ve bu teröristlerin Libya’dan geldiklerini ve sarin gazını yolcu uçağıyla Türkiye’ye getirdiklerini söyledi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky de konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Suriye Temsilcisinin bu toplantıda sunduğu raporu Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin bilgisine sunacağız” dedi.

Kaynak: Yakın Doğu Haber

paylaş