Tunceli’de Alevilerin kutsal saydığı parka Mahkeme’den yıkım kararı!

22 Haz 2013

Tunceli'de Munzur ve Pülümür çaylarının birleştiği noktada yer alan ve Aleviler için kutsal kabul edilen, içerisinde yüzlerce ağaç, yeşil alan bulunan 16 bin 500 metrekarelik Gola Çetu Parkı için mahkeme, baraj gölü sahasında kaldığı gerekçesiyle yıkım kararı verdi. Tunceli Belediyesi de 2 milyon 200 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Yapımına 1994 yılında başlanan Uzunçayır Baraj ve Hidroelektrik Santrali'nin tamamlanmasıyla barajda 2010 yılında su tutulmaya başlandı. Ancak Tunceli girişinde bulunan Aleviler için kutsal sayılan bataklık hâlindeki Gola Çetu Parkı’nın da barajın su tutma sahası içinde kaldığı ortaya çıktı. Tepkiler üzerine 2011 yılında Tunceli Valiliği'nin girişimiyle Tunceli Belediyesi bu alanın su tutma sahasının üstünde kalması için dolgu çalışması yaptı ve burayı park hâline getirdi. Barajı yapan firmanın da desteğiyle aynı yılın sonunda park tamamlandı.  Daha sonra Devlet Su İşleri DSİ, geçen yıl parkın bulunduğu bölgenin baraj gölü sahası içinde kaldığını belirterek parkın yıkımı için mahkemeye başvurdu. Asliye Hukuk Mahkemesi geçen 25 Şubat'ta parkın kaldırılmasına karar verdi, belediyeyi de para cezasına mahkûm etti. Mahkemenin gerekçeli kararı geçen hafta belediyeye tebliğ edildi.

Tunceli Belediye Başkanı: Halk bu yıkıma izin vermez Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin mahkemenin kararını eleştirirken, içerisinde Alevilerin kutsal mekânı bulunan bu parkın yıkılmasına Tunceli halkının asla izin vermeyeceğini söyledi. Yıkım kararına karşı Yargıtay'da itirazda bulunduklarını belirten Başkan Şahin, kararın değişmemesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceklerini ifade etti.

Bölgenin en büyük parkının yıkılması kararına çok şaşırdıklarını ve yıkım kararı ile birlikte belediyeye 2 milyon 200 bin lira para cezasının verildiğini dile getiren Başkan Şahin, şunları söyledi:

"Gola Çetu Parkı, hem Dersimlilerin, hem de bütün Alevilerin kutsal saydığı en önemli mekânlardan biridir. Halk arasında burası Jara Gola Çetu ismi olarak anılıyor ve buradaki kutsal ziyaretin ismini bu parka da verdik. Dersim bölgesinde yapılan ve yapımı devam eden birçok HES nedeniyle birçok kutsal mekanımız sular altında kalıyor. Uzunçayır Barajı yapıldıktan sonra ve su tutulmadan Dersimli kadınlar Jara Gola Çetu ziyaretinin sular altında kalmaması için çok çaba gösterdi ve bizden talepte bulundular. Biz de ziyaretin sular altında kalmaması için bu parkı yaparak kutsal alanın sular altında kalmamasını sağladık. Bu alan çok kötü bir durumdaydı ve biz belediye olarak yasaların bize verdiği yetkiler doğrultusunda gerekli bütün yerlere başvurarak, buranın belediyemize tahsis edilmesini istedik. Gerek dönemin Tunceli Valisi, gerekse HES inşaatını yapan firma, bu konuda bize çok yardımcı oldu. Bizler de bu parkı yaptık. Sonra hiç anlamadığımız bir şekilde DSİ Genel Müdürlüğü bu alanın yıkılması için dava açtı ve mahkeme de yıkım kararı ile birlikte belediyemize 2 milyon lira para cezası verdi."  AKP bozgunculuğu devam ediyor AKP hükümeti, Başbakan ve Cumhurbaşkanı daha geçen ay temeli atılan ve tam bir doğa felaketine yol açacak olan 3. Köprü’ye Yavuz Sultan Selim ismini vermişti. Alevi yurttaşların büyük tepkisini alan isim kararından sonra Taksim Gezi Parkı’nı da Toplu Kışlasına çevirmek isteyen Başbakan Erdoğan ve AKP hükümeti doğa katliamına ve Türkiye halkları arasında ayrımcılık yapmaya devam ediyor.

paylaş