Lavrov, “ABD çifte standart uyguluyor”

30 May 2013

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika’yı ve Avrupa’yı Suriye sorunu konusunda çifte standartlı davranmakla suçladı.

Rusya’nın İngilizce yayın kuruluşu Russia Today’in haberine göre Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AB’nin Suriye’deki isyancılara silah gönderilmesinin önünü açan kararına ve Amerikan Başkanı Barack Obama’nın Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulması için talimat verdiğine ilişkin haberlere atıfta bulunarak Batılı ülkeleri 2. Cenevre konferansı öncesi attıkları bu adımlardan dolayı eleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Amerika ve Rusya’nın girişimiyle düzenlenecek olan 2. Cenevre konferansı, katılacak tarafların dürüst davranmasını gerektiriyor. Ancak bazı ülkeler açıkça bu yöndeki çabaları zayıflatmaya çalışıyor” dedi. Türkiye ve Katar tarafından hazırlanan BM İnsan Hakları Konseyi karar taslağına Amerika’nın hâlâ destek vermesini de eleştiren Lavrov, “Ben bu konuyu ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Paris’te görüştüm. O bana bu konuyu takip edeceği konusunda söz vermişti; ama onun bu konuyu nasıl yönetmek istediğini bilemiyorum” dedi.

Sorunun Suriye’de taraflar arasında görüşmeler yoluyla çözümlenmesini öngören 2. Cenevre Konferansının haziran ayında yapılması beklenirken, Amerika tarafından geçtiğimiz Kasım ayında yeniden yapılandırılan Ulusal Koalisyon adlı örgüt henüz konferansa katılıp katılmayacağı yönünde karar alabilmiş değil.

Kaynak: Yakın Doğu Haber

paylaş