“Et ithalatı yasaklanmalı”

29 May 2013

Türkiye Ziraatçılar Derneği TZD Başkanı İbrahim Yetkin, "Artık Türkiye'de hayvan ithalatına gerek yok. Canlı ya da et, tamamen ithalat defterinin kapatılması gerekiyor" dedi.

Yetkin, Türkiye'de özellikle son 2 yıldır hayvancılık sektöründe önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, hayvancılık üretimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yetkin, büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretiminde artış görülmesine rağmen ulaşılan rakamların yeterli olmadığını söyledi.

Türkiye'deki koyun ve keçi üretiminin daha da arttırılması gerektiğini kaydeden Yetkin, burada ciddi bir ihtiyaç bulunduğunu, büyükbaşta artış olduğunu, daha da yüksek oranlarda arttırılması gerektiğini vurguladı.

"Artık bize göre Türkiye'de hayvan ithalatına gerek yok. Canlı ya da et, tamamen ithalat defterinin kapatılması gerekiyor" diyen Yetkin, et fiyatlarının düşürülmesi için verilen ithalat izinlerinin yerli üreticileri mağdur ettiğini savundu. Önceki dönemlerde çatışmalar nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki meraların tarımsal faaliyetlere açılamadığına işaret eden Yetkin, çözüm süreciyle birlikte bu durumun değişeceği değerlendirmesinde bulundu.

"Süt üretimi çok iyi gidiyor" Türkiye'deki süt üretiminin 14 milyon ton civarında gerçekleştiğini belirten Yetkin, "Türkiye'de süt üretimi çok iyi gidiyor. Sütteki sorunumuz, tüketim düşük. Bu noktada Okul Sütü Projesi bu noktada destek olsa da yeterli değil. Okul Sütü Projesi Türk Silahlı Kuvvetlerine, emniyete, üniversitelere de uygulanabilir. Süt tüketimini artırmamız gerekiyor. Bu tedbirler alındığı takdirde bir problem olmayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

"Maliyetlerin düşürülmesi gerekiyor" Yetkin, hayvancılık sektöründe en önemli maliyetin yem olduğunu ifade ederek, "Maliyetin yüzde 70'i yem. Yem fiyatlarındaki artışlar da tüketiciye yansıyor" dedi. Yem maliyetlerinin sübvanse edilmesi gerektiğini savunan Yetkin, bu konuda verilen desteklerin arttırılması halinde hayvan ya da et ithalatına gerek kalmayacağını söyledi.

paylaş