Hukuk da torbaya girdi

26 May 2013

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 3 Mart 2011'de,TBMM'de görüşülen torba yasa tasarısını protesto etmek için yapılan eyleme katılan 126 kişi hakkında dava açtı.

Basında yer alan haberlere göre, Basın Savcısı Kürşat Kayral, 3 Mart'ta "Binlerce emekçiyle TBMM'ni kuşatıyoruz" sloganıyla yapılan eyleme ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. İddianamede, Ankara Valiliğinin izin vermemesine rağmen, çeşitli sendika, siyasi parti, dernek, oda, sivil toplum örgütü ve öğrenci gruplarından 10 bin kişinin Kurtuluş Parkı'nda toplandığı belirtildi.

İddianamede, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Türk Tabipleri Birliği TTB Genel Başkanı Eriş Bilaloğlu, eski KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek, eski Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun'un da aralarında bulunduğu 126 şüphelinin, "kamu görevlisine, görevini yaptırmamak için direnme", "mala zarar verme", "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" gibi suçlardan cezalandırılmaları istendi.

Açılan davada yapılan savunmalarda, eylemin yasal olduğu ve polise saldırıda bulunulmadığı,  polisin yürüyüş öncesinde zaten Kızılay'ı araç trafiğine kapattığını kaydetti. Savcılık, 38 şüpheli hakkında da takipsizlik verdi.

Eyleme katılan CHP'li milletvekilleri Süleyman Çelebi, Muharrem İnce, İsa Gök, Turgut Dibek ve Umut Oran'ın evrakları ayrılarak Parlamenter Suçlar Soruşturma Bürosu'na gönderildi.  

paylaş