TALTA, THY yönetimini uyardı

24 May 2013

Tüm Uçak Bakım Teknisyenleri Derneği TALTA, THY yönetimini uyaran bir açıklama yaptı.

Hava işçilerinin TİS ve grev sürecinden bu yana, THY yönetiminin hukuksuzluk üreten tavrına karşı hava emekçilerinin farklı kesimlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Hava işçisi grevcilerine desteklerin artarak sürdüğü 9. günde TALTA tarafından yapılan açıklama mücadelenin haklılığını kanıtlar nitelikte.

TALTA açıklaması; Bilindiği gibi, TİS sürecinin THY AO bünyesinde devam etmesi sebebiyle grev sürecine dair tutum açıklamayan tek derneğiz. Grev ve TİS hakkında taraf belirten bir açıklama yapmadık.

Ancak gelinen aşamada, THY yönetiminin toplu iş sözleşmesi hukukunun dışına taşan ve tek yanlı biçimde sözleşme sürecini bitiren açıklaması, THY AO bünyesinde devam eden 24.Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki uyuşmazlığı aşan bir durumdur. THY yönetiminin 22 Mayıs günü yapmış olduğu açıklama, derneğimizi kaygılandırmıştır. THY bünyesindeki tüm çalışanların geleceğine dair sendikasız, toplu sözleşmesiz bir çalışma ilişkisini tarif etmektedir.

TALTA olarak, toplu sözleşme hukukundan, sendika ve grev hakkından hiçbir biçimde vazgeçilemeyeceğini/vazgeçmeyeceğimizi THY yönetiminin ve kamuoyunun bilmesini isteriz.

Aynı şekilde, TİS görüşmelerinin TİS masasında sona erdirilmesi gerektiğine dair Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın çağrısına da kulak verilerek, THY ve sendika yönetiminin masada çözüm yönünde acilen görüşmelere kaldığı yerden başlayarak sonuçlandırılmasını arzu etmekteyiz.

Görüşmeler yoluyla ve masa başında ulaşılacak acil bir çözüm, THY bünyesinde iş barışını yeniden tesis etmeye fırsat vereceği gibi, uçuş emniyeti başta olmak üzere hizmet veren personelin ve hizmet alan yolcuların da çıkarlarını temsil etmiş olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TALTA Yönetim Kurulu

paylaş