Avukatlar hukuksuzluğa karşı yürüdü

23 May 2013

Avukatlar Taksim yasağını deldi.

İstanbul Barosu önünde toplanan avukatlar, Taksim'de gösteri ve yürüyüş yasağını bildiri dağıtarak protesto etti. Saat 19.00'da toplanan avukatlar baro önünden Taksim meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Bir yandan yürüyen, bir yandan da vatandaşlara bildiri dağıtan avukatlar "Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Haktır; Engellenemez" yazılı pankart ile Taksim meydanına çıktı. Avukatlar "Taksim 1 Mayıs Meydanıdır, Engellenemez, Taksim Yasağı Hukuksuzdur" şeklinde slogan attı.

Yürüyüş sırasında İstiklal caddesinde ve Taksim meydanında hiçbir resmî polisin bulunmaması dikkat çekti.

Basın açıklamasında "AKP Hükümeti, 1 Mayıs 2013 tarihinde işçi ve emekçilere Taksim meydanını bir kez daha yasakladı. Polis güçleriyle 1 Mayıs'ı kana buladı. Birçok insan yaralandı. Bazıları ölümcül yaralar aldılar. Gerekçe ise can güvenliğini korumaktı. AKP Hükümeti bu politikalardan derhâl vazgeçmelidir. Türkiye yarı açık bir hapishaneye dönüştürülmüştür. Baskı ve terör şiddetlenmiştir. Tüm baskılar son bulmalıdır" denildi.

Yürüyüşe Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi için Hukukçular, Adalet için Hukukçular, İHD İstanbul Şubesi, Kartal Hukukçular Derneği ve Çağdaş Avukatlar Grubu katıldı.

paylaş