Gökçek bunu da yaptı!

23 May 2013

Ankara metrosunda garip anons

Kurtuluş metro durağında bekleyen yolculara “Sayın yolcularımız lütfen ahlak kurallarına uygun hareket ediniz” anonsu yapıldı. Metro yetkilileri, yolcuların tepkisine yol açan bu anonsu “Metronun kameralarında uygunsuz şekilde görülen gençler için uyarı yapılıyor” şeklinde savundu.   CHP Ankara Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Levent Gök, konuyu Meclis gündemine taşırken, “Metro kameralarının asıl işlevi ahlak ölçümü müdür?” diye sordu.

Gök, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:   1- Metro kameralarının asıl işlevi nedir? Güvenlik midir, yoksa ahlak ölçümü müdür?   2- Güvenlikle ilgili bir sorun görüntülendiğinde ne yapılmaktadır? Güveni ihlal eden davranışın sonlandırılması anonsa konu olmakta mıdır?   3- İstasyonda araç bekleyen, oturan yurttaşların ahlaka uygun davranıp davranmadıklarını kim kararlaştırıyor? Böyle bir yetki ve görev var mıdır?   4- Böylesi durumlarda anons yapılması talimatını kim vermektedir? Metro görevlilerine verilmiş bir ‘ahlak ölçüsü alma’ talimatı var mıdır?   5- Bu tutumun yurttaşları izleyerek fişleyen ve sindiren bir uygulamaya dönüşmesi olasılığına ve bunun doğuracağı tehlikelere karşı ne önlem almayı düşünüyorsunuz?

Yaşamın tüm alanlarını dincileştirmeye çalışan AKP hükümeti ve belediyeleri, yakında yolda nasıl yürümemiz gerektiğini de tabela ve anonslarla duyurmaya başlarsa şaşırmayalım.

paylaş