Sinemardin başlıyor: 31 Mayıs-7 Haziran

22 May 2013

2006 yılından bu yana gerçekleştirilmekte olan Uluslararası Mardin Film Festivali bu yıl 8. kez perdesini açıyor. 31 Mayıs-7 Haziran arasında gerçekleştirilecek festivalde Meksika ve Avusturya filmleri de gösterilecek.

Mardin’in sosyo-kültürel birikiminin ön plana çıkarıldığı festivalde bu yıl alt başlık olarak ‘Mülteci Olmak’ konusu işlenecek. Festivalin açılışı Iraklı yönetmen Karzan Kader'in Bekas filmi ile gerçekleşecek.

SineMardin’de ayrıca, Nilgün Öneş Senaryo Yazımı; Hasan Kaçan Mizah, Edebiyat ve Sinema; Veysel Berk Wallit ve Ümit Kıvanç Belgesel Sinema ve Gerçeklerden Bahsetmek konularında söyleşiler gerçekleştirecek. Ümit Kıvanç’ın söyleşisinden önce Roboski üzerine yaptığı Ağlama Anne Güzel Yerdeyim belgeseli de izleyiciyle buluşacak.

Festival filmlerin yanı sıra, atölye çalışmaları, söyleşiler, seminerler ve açık hava sinema keyfiyle hayatı ve kültürü izleyicileriyle buluşturacak. Bu yıl SineMardin Gösteri Salonu programını Kırklar Kilisesi, Mardin Müzesi ve Dargeçit’te sunacak.

Uluslararası Mardin Film Festivali yönetimince yayınlanan metni sunuyoruz.

Bazı kentler vardır ki, özünde içerdiği kültürel ve sosyal ritmiyle sanatın her disiplinine binlerce yıldır ev sahipliği yapmış, kuşaklar boyu taşınmış bir dünya mirasını günümüzün en kuvvetli iletişim aracı olan sinemanın yaratıcılığına bütün özgüveniyle sunabilmektedir. Ülkemizde sayıları giderek artan film festivalleri, gerek kentlerin marka değerine önemli katkıda bulunması gerekse sinema endüstrisinin ürünlerini daha geniş kitlelere tanıtması açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Mardin, eşsiz özelliklerinin yanında öyle bir ayrıcalığa sahiptir ki diğer kentlerden farklı olarak sinemayla olan ilişkisini sürekli kılabilmiştir. Sinema literatürüne “Mardin ışığı" olarak taşınmış bu özellik, Mardin’in bir plato olarak ülkemiz ve dünya sinemasının cazip mekanlarından biri olarak tanınmasını sağlayacaktır.

SineMardin kurumsal kimliğiyle 2007 yılından bu yana gerçekleştirilmekte olan Uluslararası Mardin Film Festivali, sürdürülebilir bir deneyim kültürünün Mardin’in sinemayla alakalı altyapısıyla harmanlanarak tanıtılmasını amaçlamaktadır. Aynı zamanda, sadece Mardin’le sınırlı kalmayıp ülkemiz sinema toplumu için bir buluşma havalığı olarak sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

2013’de SineMardin’de görüşmek dileğiyle.

paylaş