Simurg Müzik Grubu’na büyük ayıp!

10 May 2013

Çeşitli dillerde müzik yapan Simurg Müzik Grubu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde 'Kürdistan'dan şarkılar paylaşacağız' dedikleri için rektörlük tarafından sahneden indirildi.

Ulusal Gençlik Sempozyumu’nda konser vermek üzere Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne davet edilen Simurg Müzik Grubu, ilk şarkıdan sonra “Türkiye’den, Ortadoğu’dan ve Kürdistan’dan topladığımız şarkıları sizlerle paylaşacağız” dedi.

Evrensel’in yaptığı habere göre bunun üzerine bir grubun alkışlarla salondan ayrıldığı, daha sonra ikinci şarkıya geçen Simurg Müzik Grubu’nun olayın hemen ardından rektörlüğün emriyle sahneden indirildiği öğrenildi.

Simurg Müzik Grubu, “Olayın üniversitede gerginlik yaratmaması için elimizden gelen duyarlılığı gösterdik. Yapılan saygısızlığı grubumuza değil, sadece bize değil barışa, kardeşliğe, paylaşıma karşı yapılmış varsayıyoruz. Biz biliyoruz ki bu tahammülsüzlük çok değil beş on sene sonra bu topraklarda yaşayan herkes tarafından absürt bir durum olarak değerlendirilecektir, barış ve kardeşlik için çıktığımız bu müzik yolculuğuna bütün bu olumsuzluklara rağmen barışa olan umudumuzla nefesimiz yettiğince devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

paylaş