ABD Suriye’de siyasi çözümde ne kadar samimi?

09 May 2013

ABD’nin, Suriye krizinin Cenevre bildirisi temelinde siyasi çözümü konusunda Rusya’yla anlaşmaya varması Washington’un bu ülkede iki yıldır sürdürdüğü vekalet savaşından umudunu kestiği şeklinde yorumlandı.

Reuters haber ajansı, Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry’nin görüştüğü Rus meslektaşı Sergey Lavrov’la Suriye konusunun Cenevre bildirisi çerçevesinde siyasi çözümü için anlaşmaya vardığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bu ay içerisinde uluslararası bir konferans düzenlenmesini ve bu konferansta Suriye hükümeti ile silahlı grupların Suriye’nin bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde müzakereye ikna edilmeye çalışılmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rus meslektaşı Sergey Lavrov’la yaptığı ortak basın toplantısında “taraflar müzakere masasına oturmazsa Suriye’deki durum çok daha kötü olacak ve bu ülkedeki şiddet artar” dedi.

Dışişleri bakanı olmadan önce ve bakanlığının ilk günlerinde Suriye sorununun siyasi yollarla çözümünü savunan Kerry, İngiltere ile başlayıp Katar’la sona eren 9 ülkeyi kapsayan gezisinin ardından siyasi çözüm söyleminin aksine silahlı grupların silahlandırılmasına yönelik adımlar atmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da müzakerelerin Suriye’deki şiddetin sona erdirilmesi için uygun araçlar yaratacağını belirterek ABD ve Rusya’nın Suriye’deki kimyasal silah ve istikrar sorununun çözümü konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

Moskova ile daha sıkı işbirliği Ulaşan haberlere göre Kremlin’deki temasları sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Soğuk Savaş döneminin iki düşman ülkesinin Suriye’deki şiddete son vermek için işbirliği yapabileceğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “ABD ve Rusya Suriye, aşırı akımlar ve bölge istikrarı konularında ortak çıkarlara sahiptir” dedi.

Amerika ve Rusya’nın geçen yılın haziran ayında Suriye sorununun siyasi çözümü konusunda anlaşmaya vardığını; ancak bunun yöntemi konusunda anlaşmazlığın bulunduğunu belirten Kerry, ABD Başkanı Obama’nın ayrıca Kuzey Kore, İran ve ikili ekonomik işbirliği konularında da Rusya ile ciddi işbirliği zeminlerinin bulunduğuna inandığını söyledi.

Siyasi gözlemciler, Amerikan yönetiminin tekrar siyasi çözüm söylemine geri dönmesinde, Suriye ordusunun son bir ayda düzenlediği nitelikli operasyonlarla sahadaki üstünlüğü ele almasının etkili olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Yakın Doğu Haber

paylaş