Türkiye gazetecileri en fazla hapseden ülke

17 Nis 2013

İngiltere Gazeteciler Sendikası NUJ dünyada hapishanelerinde en çok gazeteci olan ülkenin Türkiye olduğunu duyurdu.

CNNTürk’ten Metin Güneş’in haberine göre, İngiltere ve İrlanda gazetecilerinin bağlı olduğu NUJ, dünya basın gününün Türk gazeteciler ile dayanışma günü olarak da kutlanacağını açıkladı. Sendika dünya basın gününde Türkiye'de medya özgürlüğü konusunda bir dizi toplantı düzenleyecek.

NUJ'dan yapılan açıklamada bağımsız kaynakalara göre 2013 yılının başında dünyada hapishanelerinde en fazla gazeteci olan ülkenin Türkiye olduğunu duyurdu. NUJ, Avrupa Gazeteciler Federasyonu'nun Türkiye'deki tüm gazetecilerin serbest bırakılması için başlattığı kampanyaya destek vereceğini de kaydetti.

Dünya basın günü öncesinde NUJ tarafından düzenlenecek toplantılarda Türkiye'de ifade  özgürlüğüne karşı saldırıların boyutları, haber verme özgürlüğü ve İngiliz ve İralandalı gazetecilerin Türk meslekdaşlarına nasıl destek verip neler yapabilecekleri tartışılacak.

Toplantıya katılacak konuşmacılar arasında NUJ genel sekreteri Michelle Stanistreet, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Jim Boumelha ile Avrupa Gazeteciler Federasyonu Türkiye kampanyası koordinatörü Mehmet Köksal da bulunuyor.  

paylaş