Suriye’de çetelere bozgun

08 Nis 2013

Kudsu’l Arabi gazetesi, Hür Suriye Ordusu’nun, başkent Şam'ı ele geçirmek için başlattığı beşinci büyük Şam savaşında da mağlup olduğunu bildirdi.

El-Kuds el-Arabi gazetesinin Şam muhabiri Kamil Sakr, Suriyeli çetelerin başkent Şam'ı ele geçirmek için başlattıkları beşinci savaştan da mağlup olarak çıktığını, Şam'daki her şeyin yönetimin lehine geliştiğini söyledi.

Sakr, isyancılara dayandırdığı haberinde, Suriye Ordusu'na karşı zorlukla mücadele edildiğinin gizlenmediğini, Modamiye, Daraya, Berza, el-Guta, Duma ve el-Kadem dahil Şam'ın banliyölerindeki HSO birliklerinin Suriye Ordusu'na karşı mücadele edebilmesi için silah ve mühimmata ihtiyacının olduğunu belirtti.

Habere göre Suriye Ordusu, Şam Havaalanı için en büyük tehdidi oluşturan Kafrin, Utaybe, Harran ve el-Avamid köylerini, HSO güçlerinden geri almayı başardı. Doğu el-Guta'da ise yüzlerce silahlı, Suriye Ordusu tarafından kuşatma altına alınıp, her türlü lojistik destekle bağlantıları kesilirken, silahlı militanların cep telefonlarına gönderilen mesajlarla silah bırakarak teslim olmaları istendi.

Birçok kez teşebbüste bulunmasına rağmen yoğun güvenlik önlemlerinden ötürü Şam merkezine giremeyen isyancı gruplar, bir hafta önce şehir merkezlerine havan toplu saldırılar düzenlemeye başlamıştı.

Kaynak: Yakın Doğu Haber

paylaş