Kuzey Kore’den ABD’ye uyarı

29 Mar 2013

Kuzey Kore füze birlikleri alarm durumuna geçti. Karadan karaya füzelerin Sarıdeniz'deki fırlatma rampalarına yerleştirdiği bildirildi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un 29 Mart gecesi füze birliklerinin Güney Kore ve Pasifik Okyanusu’ndaki Amerikan askerî üslerine saldırmaya hazır hâle getirilmesi talimatı ile ilgili kararnameyi imzaladı. Bu açıklama Kuzey Kore Haber Ajansı tarafından geldi.

Uygun talimatın imzalanması, ülke askerî yönetimi sözcülerinin katıldığı acil toplantıda gerçekleşti. Kim Jong Un mevcut ortamda Amerikan emperyalistlerinden hesap sormanın zamanı geldiğine inandığını belirterek "Düşmanın üsleri bir darbe ile kül hâline gelecektir” dedi.

Kuzey Kore resmî KCNA haber ajansı ise sınırlarının ihlali durumunda misilleme yapacağı uyarısını yayınladı. KCNA'da yer alan haberde, "Ülke sularını ihlal eden herhangi bir provokasyona acımasızca şiddetli askerî karşılık vereceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Reuters ajansının bildirdiğine göre, Kuzey Kore’nin bu şekilde eylem planı kararı alması Amerika’nın Güney Kore ile gerçekleştirdiği ortak tatbikatta nükleer silah taşıyabilen B-2 stratejik borbardıman uçaklarını harekete geçirmesinden birkaç saat sonra alındı.

paylaş